top of page

Moje Ciało Jest Moim Ciałem- Piosenka 1.

wkrótce pojawią się napisy do filmów

Cel piosenki:

Nauka dzieci, że ich ciało jest ich własnością i nikt nie ma prawa ich skrzywdzić, ani dotykać ich intymnych części ciała. 


Jedną z pierwszych rzeczy, które można wyjaśnić dzieciom, jest to, że nasze ciała są wyjątkowe i nikt nie ma prawa skrzywdzić nas, ani dotykać naszych intymnych części ciała. Następnie wyjaśnij, gdzie są te intymne części ciała - są to części ich ciała zasłonięte przez bieliznę, są intymne i należą tylko do nich.

Teraz ważne jest, aby wyjaśnić dzieciom, że może się zdarzyć, że rodzice
lub opiekunowie mogą czasem dotykać ich intymnych części ciała: 

 

1) Gdy są bardzo mali, ktoś będzie musiał je kąpać, ale gdy dorosną, nauczą się sami to robić. 


2) Rodzice lub opiekunowie mogą być zmuszeni podać lekarstwo na ich intymne części ciała, jeśli dziecko jest chore lub obolałe. Upewnij się, że dzieci wiedzą, że jest to coś co mogą zrobić tylko rodzice, opiekunowie lub lekarze, a jeśli sprawia to, że czują się nieswojo, zawsze można im pokazać, jak sami mogą stosować lekarstwo. 


3) Lekarz może być zmuszony do dotykania ich części intymnych, jeśli dziecko jest chore lub obolałe, ale zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba powinni dziecku towarzyszyć mama, tata lub ich opiekunowie.

My Body Logo - Polish.jpg

Nie ma innych możliwości, aby ktokolwiek mógł dotykać ich intymnych części ciała. Dzieci powinny wiedzieć, że zawsze mogą powiedzieć “NIE” jeśli ktoś sprawia, że czują się nieswojo lub próbuje zrobić z nimi rzeczy, o których wiedzą, że są złe. To daje dziecku siłę, dając do zrozumienia, że ich ciała należą tylko do nich. 


Ponad 90% nadużyć seksualnych występuje w gronie rodziny lub przez kogoś, kogo dziecko zna i mu ufa. Jest to bardzo szkodliwe dla dziecka, gdy jego zaufanie zostanie nadszarpnięte. Dzieci muszą wiedzieć, że mają bezpieczne miejsce, w którym mogą uzyskać pomoc i mają kogoś, kto wysłucha ich i uwierzy im.

Zachowanie tajemnicy

Osoby stosujące przemoc wobec dzieci i atakujące je seksualnie często liczą na to, że dziecko zachowa to w tajemnicy, a już sam ten fakt jest dobrą motywacją, aby stosować zasadę “Żadnych sekretów”. 


Zaszczepienie tego w dzieciach od najmłodszych lat sprawi, że poczują się lepiej, jeżeli nie będą “ukrywać” tajemnic, jeśli ktoś ich skrzywdził lub niewłaściwie ich dotykał.

 

Dzieci muszą wiedzieć, że jeśli dochodzi do nadużyć to: 
 
1) Nie są temu winne 

2) Nie powinny czuć się winne 

3) Ważne jest, aby o tym powiedzieć, żeby zakończyć 
takie wykorzystywanie


 

Pamiętaj, że sprawcą jest zazwyczaj ktoś, kogo dziecko kocha lub zna i komu ufa, więc temat musi być omawiany bardzo delikatnie. Nie złość się w towarzystwie dziecka, musisz zachować spokój i kontrolę.


Możesz mu wytłumaczyć, że tak jak narkoman lub alkoholik, ludzie, którzy krzywdzą dzieci, potrzebują pomocy. W ten sposób mogą poczuć się lepiej i nie skrzywdzą już więcej dzieci. Właśnie dlatego jest to tak ważne, aby komuś powiedzieć o takim fakcie.

 

Era cyfryzacji 


Wraz z nadejściem ery cyfryzacji musimy chronić dzieci przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im nieodpowiednie zdjęcia. Mówiąc do nich o niewłaściwym dotykaniu, powinniśmy również wspomnieć, że ludzie mogą chcieć zrobić zdjęcie ich intymnych części ciała (nawet jeśli nie próbują ich dotknąć) i jeśli ktoś próbuje zrobić im takie zdjęcie, muszą powiedzieć NIE! i powiedzieć o tym fakcie komuś.​

Tekst Cynthie z filmu :

Cześć, mam na imię Cynthie i dzisiaj zamierzam przedstawić Wam
program "Moje Ciało Jest Moim Ciałem". Zaśpiewamy kilka piosenek, będziemy dobrze się bawić i dowiemy się, jak zachować bezpieczeństwo.
Wiecie, nasze ciała są wyjątkowe i nikt nie ma prawa nas zranić, dotykać naszych intymnych części ciała, ani zrobić niczego, co sprawia, że czujemy się niekomfortowo, ponieważ jest to tylko nasze ciało. Zaśpiewamy teraz pierwszą piosenkę - i chcę, żebyście śpiewali razem ze mną -

piosenka nazywa się 
 Moje Ciało Jest Moim Ciałem


 Moje Ciało Jest Moim Ciałem - Tekst piosenki

Moje ciało, to jest moje ciało, 

nikt nie ma prawa mnie skrzywdzić 

Moje ciało, to jest moje ciało

nikt nie ma prawa dotykać go

Mam dwie ręce by czuć
i dwoje oczu by widzieć 
 
Dwoje uszu by słyszeć co powiedzieć chcesz, 

Mam dwie silne nogi,
co zabiorą mnie tam, gdzie chcę 
 
Mam też intymne części ciała, które nie chcę pokazać 
 


Moje ciało, to jest moje ciało, 

nikt nie ma prawa mnie skrzywdzić 

Moje ciało, to jest moje ciało

nikt nie ma prawa dotykać go

Mam włosy na głowie,
które chcę, żebyś widział 

Mam mały pępek pośrodku brzucha 

Mam ładny mały nos i dziesięć małych palców u stóp 
 
Mam też usta, żeby ci powiedzieć,
co chcę, żebyś wiedział 
 


Moje ciało, to jest moje ciało, 

nikt nie ma prawa mnie skrzywdzić 
 
Moje ciało, to jest moje ciało

nikt nie ma prawa dotykać go

Tak, moje ciało jest moim ciałem

Jeśli podejrzewasz wykorzystywanie dziecka, zadzwoń do odpowiednich służb i zasięgnij porady. Specjaliści wysłuchają

Twoich obaw i jeśli dziecko jest w niebezpieczeństwie, podejmą działania w Twoim imieniu.


Chrońmy dzieci!!!

Napisane i animowane przez - Chrissy Sykes © 2018
 

bottom of page